Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

APEL DO RODZICÓW

                                                                          PAŃSTWOWY POWIATOWY

                                                                           INSPEKTOR SANITARNY

                                                                                       W ŚWIECIU

 

       86-100 Świecie, ul. Sądowa 5   email:  sekretariat@psse-swiecie.pl         

                tel. (52) 33 11 253,           fax (52) 33 11 294                         

 

 

     Świecie 23. 09. 2019r.

 PSSE OZ  074/19

 PSSE OZ-711-3/19

 

                                                                                               Placówki oświatowo-wychowawcze

                                                                                                                                                     -wszystkie-

                                     

             Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu w związku z zaobserwowanym wzrostem zachorowań na grypę i choroby grypopodobne,  szczególnie wśród dzieci i młodzieży, zaleca podejmowanie cyklicznych działań informacyjno-edukacyjnych na temat profilaktyki grypy adresowanych zarówno do dzieci, rodziców oraz do personelu placówki.

             Szkoła, przedszkole jest miejscem, gdzie dzieci nieustannie mają ze sobą bliski kontakt, dlatego choroby szerzące się drogą kropelkową, mogą przenosić się szczególnie łatwo. Chorzy uczniowie czy dzieci uczęszczające do przedszkola stanowią źródło zakażenia dla innych dzieci, członków swoich rodzin - osób,  z którymi kontaktują się w życiu codziennym.

Placówki oświatowe są zobowiązane do zapewniania wszystkim dzieciom bezpiecznych                   i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Za bezpieczny pobyt dziecka  w placówce nie można jednak uznać pobytu w obecności dzieci chorych.

Dlatego konieczny jest apel  do rodziców:

  • Dzieci chore należy pozostawiać w domu.
  • Nie przyprowadzać do przedszkola, szkoły  dzieci przeziębionych (katar to także choroba!!!). PRZYPROWADZAJĄC DZIECKO Z INFEKCJĄ  DO PRZEDSZKOLA CZY SZKOŁY, NARAŻACIE NIE TYLKO ZDROWIE SWOICH DZIECI ALE I INNYCH DZIECI W PRZEDSZKOLU
  • Mieć na uwadze nie tylko swoje dobro, ale i dobro innych.
  • Jeżeli dziecko źle się poczuje w czasie pobytu w przedszkolu, szkole, nauczyciel ma OBOWIĄZEK poinformować o tym rodzica a rodzic ma OBOWIĄZEK odebrać dziecko z placówki!
  • Z chorym dzieckiem powinno się więc pójść do lekarza, zamiast do przedszkola, szkoły.

Należy konsekwentnie  powtarzać, że ze względu na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka  nie wolno przyprowadzać chorych dzieci do przedszkola. Jest to konieczne z wielu powodów, między innymi:

  • dla dobra dziecka, bo trudno jest mu brać udział w zajęciach  czy dobrze się  bawić i uczyć nowych rzeczy, gdy ma się gorączkę lub gdy boli brzuch czy też  ma się biegunkę.  Dziecko nie powinno przychodzić do przedszkola nawet wtedy, kiedy jest już „podleczone”, czyli bezpośrednio po przebytej chorobie. Jest wówczas mocno osłabione,  dlatego jego organizm jest niezwykle podatny na kolejne infekcje bądź inne choroby.
  • ze względu na innych, bo chore dziecko zaraża kolegów i ich rodziny. Dla niektórych osób  np.  dla dzieci z mniejszą odpornością, alergików, mam  w ciąży, niemowląt, choroba, którą przyniósł do przedszkola nasz maluch może być bardzo niebezpieczna.

W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, należy szczególnie pamiętać o zasadach dotyczących zarówno zdrowego stylu życia, jak też prostych czynnościach higienicznych, które mogą uchronić przed zachorowaniem. Dlatego prawidłowe nawyki higieniczne- regularne, częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem zmniejsza ryzyko zakażenia przenoszonego przez ręce zanieczyszczone wirusami grypy. Istotne jest też uczenie dzieci, że zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą  i mydłem  zapobiega przenoszeniu się wirusa.

Jednym  z elementów profilaktyki grypy jest propagowanie szczepień ochronnych przeciw grypie. Szczepienie  jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie – łagodzi przebieg choroby. Wirusy grypy mają zdolność do transmutacji, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy szczepić się co roku.

 Według WHO to właśnie dzieci od 6  miesiąca życia,  osoby starsze, osoby przewlekle chore, oraz kobiety ciężarne powinny być szczepione przeciw grypie w pierwszej kolejności. 

                 Placówki nauczania i wychowania są miejscem, gdzie ryzyko przenoszenia wirusa grypy  jest bardzo duże. Obowiązujące w placówkach oświatowo-wychowawczych procedury mogą stanowić wytyczne postępowania w zakresie zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych. Placówki przedszkolne działają w oparciu o zasady określone w prawie wewnątrzprzedszkolnym, które powinny być znane rodzicom i do których przestrzegania są zobowiązani. Ustalenia dotyczące bezpieczeństwa powinny być więc uregulowane w statucie czy postanowieniach, zaleceniach dyrektora. Szczególnie ciężko wyegzekwować zakaz przyprowadzania chorych dzieci w przedszkolach. Zaznaczyć należy, iż przedszkole nie musi zgadzać się na przyprowadzanie chorych dzieci.

Z uwagi na powagę problemu bardzo proszę o przedstawienie treści  omawianego zagadnienia rodzicom i opiekunom dzieci. Również  przesyłamy pomocne materiały edukacyjno-informacyjne do wykorzystania w działaniach, wskazując na celowość ich udostępniania   i rozpropagowania zarówno wśród  personelu w placówkach jak i wśród rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży.

 

           Państwowy  Powiatowy

                                                                                                                                       Inspektor  Sanitarny w Świeciu

                           Małgorzata Gackowska                                      

Data dodania: 2019-09-25 06:52:28
Data edycji: 2019-09-25 06:57:27
Ilość wyświetleń: 738

"Dziecko chce być dobre.

Jeśli nie umie – naucz.

Jeśli nie wie – wytłumacz.

Jeśli nie może – pomóż."

Janusz Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej